Centrum Ortodoncji
i Stomatologii

Aparat stały

Aparaty stałe naklejane są na zęby na cały okres leczenia ortodontycznego.
Aparaty wyróżniamy w zależności od materiału z jakiego wykonane są zamki ortodontyczne.

Materiały wideo z zakresu ortodoncji

W trosce o naszych Klientów przygotowaliśmy filmy z dziedziny ortodoncji z udziałem m.in. Katarzyna Kolber oraz Adam Bojda

Oglądaj więcej
staly1

Najczęściej wybierane przez pacjentów aparaty metalowe lub estetyczne wykonane są z porcelany, monokryształu lub kompozytu.
W slot zamków wprowadza się łuk ortodontyczny, który przymocowuje się za pomocą ligatur (gumeczek). Do nowszej technologii zaliczany jest aparat metalowy samoligaturujący, który nie posiada już kolorowych ligatur. Zamki w takim aparacie skonstruowane są w specjalny sposób, aby zęby przemieszczały się dużo szybciej i płynniej w porównaniu z klasycznym aparatem metalowym. Metoda samoligaturująca skraca czas leczenia, w tym ilość wizyt kontrolnych
i znacznie częściej pozwala uniknąć wskazań do ekstrakcji.

Najczęściej zadawane pytania przy aparacie stałym

Jakie są etapy przygotowania do leczenia aparatem stałym?

Leczenie ortodontyczne aparatem stałym poprzedzone jest wizytą u lekarza stomatologa, który przygotowuje zęby do leczenia ortodontycznego oraz wizytą u higienistki, która przeprowadza odpowiedni instruktaż higieny jamy ustnej. Odbywa się wizyta konsultacyjna u ortodonty, który przeprowadza diagnostykę a następnie wizytę informacyjną, na której przedstawia możliwości terapeutyczne.

Co odróżnia leczenie aparatem stałym od innych metod leczenia?

Leczenie aparatem stałym jak sama nazwa mówi- charakteryzuje się tym, że aparat stały jest umocowany na zębach -na stałe, przez całą dobę, dlatego też w odróżnieniu od innych metod terapeutycznych jak chociażby leczenie aparatami ruchomymi, które wymagają dodatkowych czynności- aparat stały nie wymaga tego. Działa 24/h dobę.

Czy pacjent z aparatem stałym musi szczególnie dbać o higienę jamy ustnej?

Tak jak każdy z nas powinien dbać o higienę jamy ustnej, tak pacjent z aparatem stałym powinien szczególnie angażować się w to, aby mieć starannie wyczyszczone zęby, dlatego też przed leczeniem aparatem stałym odbywa się wizyta instruktażowa, przeprowadzona przez higienistkę, na której informuje pacjenta o odpowiednich środkach i nawykach, dzięki którym pacjent zachowuje odpowiedni poziom higieny w trakcie całej terapii ortodontycznej.

Czy leczenie aparatem stałym jest bolesne?

W początkowym okresie, w trakcie terapii aparatem stałym pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, jednak jest to przemijające i pacjenci szybko adaptują się do tego.

Czy aparat stały utrudnia mówienie?

W zależności od wady ortodontycznej, są stosowane w terapii różnego typu elementy dodatkowe, które mogą przejściowo utrudniać mówienie, jednak pacjent do tego szybko się przyzwyczaja.

Jak przebiega proces zakładania aparatu stałego?

Zakładanie aparatu stałego jest procesem etapowym, w pierwszym etapie higienistka oczyszcza zęby ze złogów nazębnych, a następnie ortodonta umocowuje na zębach elementy aparatu stałego tj. zamki i pierścienie oraz element wymienny- łuk leczniczy.

Jak często odbywają się wizyty kontrolne?

Wizyty kontrolne z aparatem stałym mogą się odbywać co cztery, pięć lub co sześć tygodni.

Jak utrzymać efekt leczenia?

Efekt leczniczy stabilizujemy na etapie fazy retencyjnej odpowiednimi aparatami nocnymi oraz dziennymi.

cta-clear

Zadzwoń już teraz

Rozwiejemy Twoje wątpliwości, umówimy dogodny termin.

+48 33 307 00 00