Centrum Ortodoncji
i Stomatologii

Aparat stały

Aparaty stałe naklejane są na zęby na cały okres leczenia ortodontycznego.
Aparaty wyróżniamy w zależności od materiału z jakiego wykonane są zamki ortodontyczne.

Materiały wideo z zakresu ortodoncji

W trosce o naszych Klientów przygotowaliśmy filmy z dziedziny ortodoncji z udziałem m.in. Katarzyna Kolber oraz Adam Bojda

Oglądaj więcej

Najczęściej wybierane przez pacjentów aparaty metalowe lub estetyczne wykonane są z porcelany, monokryształu lub kompozytu.
W slot zamków wprowadza się łuk ortodontyczny, który przymocowuje się za pomocą ligatur (gumeczek). Do nowszej technologii zaliczany jest aparat metalowy samoligaturujący, który nie posiada już kolorowych ligatur. Zamki w takim aparacie skonstruowane są w specjalny sposób, aby zęby przemieszczały się dużo szybciej i płynniej w porównaniu z klasycznym aparatem metalowym. Metoda samoligaturująca skraca czas leczenia, w tym ilość wizyt kontrolnych
i znacznie częściej pozwala uniknąć wskazań do ekstrakcji.

Najczęściej zadawane pytania przy aparacie stałym

Jakie są etapy przygotowania do leczenia aparatem stałym?

Leczenie ortodontyczne aparatem stałym poprzedzone jest wizytą u lekarza stomatologa, który przygotowuje zęby do leczenia ortodontycznego oraz wizytą u higienistki, która przeprowadza odpowiedni instruktaż higieny jamy ustnej. Odbywa się wizyta konsultacyjna u ortodonty, który przeprowadza diagnostykę a następnie wizytę informacyjną, na której przedstawia możliwości terapeutyczne.

Co odróżnia leczenie aparatem stałym od innych metod leczenia?

Leczenie aparatem stałym jak sama nazwa mówi- charakteryzuje się tym, że aparat stały jest umocowany na zębach -na stałe, przez całą dobę, dlatego też w odróżnieniu od innych metod terapeutycznych jak chociażby leczenie aparatami ruchomymi, które wymagają dodatkowych czynności- aparat stały nie wymaga tego. Działa 24/h dobę.

Czy pacjent z aparatem stałym musi szczególnie dbać o higienę jamy ustnej?

Tak jak każdy z nas powinien dbać o higienę jamy ustnej, tak pacjent z aparatem stałym powinien szczególnie angażować się w to, aby mieć starannie wyczyszczone zęby, dlatego też przed leczeniem aparatem stałym odbywa się wizyta instruktażowa, przeprowadzona przez higienistkę, na której informuje pacjenta o odpowiednich środkach i nawykach, dzięki którym pacjent zachowuje odpowiedni poziom higieny w trakcie całej terapii ortodontycznej.

Czy leczenie aparatem stałym jest bolesne?

W początkowym okresie, w trakcie terapii aparatem stałym pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, jednak jest to przemijające i pacjenci szybko adaptują się do tego.

Czy aparat stały utrudnia mówienie?

W zależności od wady ortodontycznej, są stosowane w terapii różnego typu elementy dodatkowe, które mogą przejściowo utrudniać mówienie, jednak pacjent do tego szybko się przyzwyczaja.

Jak przebiega proces zakładania aparatu stałego?

Zakładanie aparatu stałego jest procesem etapowym, w pierwszym etapie higienistka oczyszcza zęby ze złogów nazębnych, a następnie ortodonta umocowuje na zębach elementy aparatu stałego tj. zamki i pierścienie oraz element wymienny- łuk leczniczy.

Jak często odbywają się wizyty kontrolne?

Wizyty kontrolne z aparatem stałym mogą się odbywać co cztery, pięć lub co sześć tygodni.

Jak utrzymać efekt leczenia?

Efekt leczniczy stabilizujemy na etapie fazy retencyjnej odpowiednimi aparatami nocnymi oraz dziennymi.

Zadzwoń już teraz

Rozwiejemy Twoje wątpliwości, umówimy dogodny termin.

+48 33 307 00 00