Centrum Ortodoncji
i Stomatologii

Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego?

Leczenie endodontyczne, szerzej znane jako leczenie kanałowe, jest to procedura umożliwiająca uratowanie zęba przed usunięciem. Endodoncja obejmuje diagnostykę i leczenie chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych zębów. Najczęstszym objawem alarmującym o konieczności podjęcia leczenia kanałowego jest bardzo silny ból. Istnieje jednak szereg innych przesłanek, które mogą świadczyć o konieczności podjęcia leczenia endodontycznego.

Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego?

Ból zęba

Ból zęba występuje z rozmaitych powodów. Narastający przy dotyku lub nagryzaniu, najczęściej oznacza potrzebę leczenia kanałowego. Nawet nieduża próchnica może spowodować przedostanie się bakterii przez szkliwo do zębiny, a stamtąd wprost do miazgi zęba. Odczuwany ból może mieć przebieg ostry i natychmiastowo, tym skłonić pacjenta do wizyty u stomatologa lub przebieg łagodny, gdy pacjent zwleka z wizytą stomatologiczną, a problemy się pogłębiają. Charakterystyczny jest ból odczuwany w pozycji leżącej. W zaawansowanym stadium, zapalenie miazgi powoduje na ogół ból długotrwały i uporczywy, oporny na środki przeciwbólowe. Schorzeniu bardzo często towarzyszą bóle głowy i gorączka. Na tym etapie, pacjenci gotowi są nawet usunąć ząb. Na szczęście leczenie kanałowe pomaga taki ząb uratować, dlatego w trosce o zachowanie własnych zębów jak najdłużej, nie warto lekceważyć nawet łagodnego bólu.

Wrażliwość zęba na zmiany temperatur

Objaw ten jest zwykle przez pacjentów bagatelizowany. Media udostępniają reklamy producentów past do zębów, obiecujących zminimalizowanie lub zlikwidowanie problemu z reaktywnością zębów na zmiany temperatur. Tymczasem jest to jeden z najczęściej występujących objawów, świadczących o konieczności podjęcia leczenia kanałowego. Ząb reaguje na zmiany temperatur wskutek odsłonięcia zębiny i zewnętrznych ujść kanalików zębinowych. Uszkodzenia te umożliwiają kontakt z nerwem zęba i w konsekwencji wywołują nieprzyjemne uczucie. Reakcja na ciepło i zimno może być również odpowiedzią na powstały wskutek infekcji obrzęk, uciskający nerw zęba. Leczenie kanałowe polega, w tym przypadku, na usunięciu nerwu wraz z uszkodzoną tkanką i wypełnieniu kanałów zęba przeznaczonym do tego materiałem. Usunięcie nerwu zwykle niweluje problem.

Obrzęk dziąseł

Jednym z objawów świadczących o konieczności podjęcia leczenia endodontycznego są opuchnięte dziąsła. Przyczyny pojawiania się opuchlizny mogą być rozmaite: od intensywnego szczotkowania, przez parodontozę, zmiany hormonalne, choroby przyzębia, niewłaściwą lub niedostateczną higienę, aż po stan zapalny zęba. W przypadku tego ostatniego, dziąsła reagują przekrwieniem i opuchlizną na powstałą w zębie infekcję. Ponieważ nie zawsze musi się to wiązać z wyraźnym bólem zęba, pacjenci nie domyślają się, że przyczyna może leżeć właśnie w zębie, a nie w samych dziąsłach. Obrzęku dziąseł nie należy bagatelizować nie tylko z uwagi na fakt, że może on oznaczać konieczność podjęcia leczenia kanałowego, ale przede wszystkim dlatego, że może świadczyć o występowaniu chorób przyzębia. Są one jedną z głównych przyczyn przedwczesnej utraty zębów własnych.

Zmiana barwy zęba / martwy ząb

W miazdze zęba, narażonej na działanie czynników drażniących, powstaje stan zapalny. Jeśli trwa on wystarczająco długo, prowadzi do obumarcia miazgi. Zmiana barwy zęba na niebieskawą, siną, szarą, a nawet czarną oznacza, że mamy do czynienia z postępującą lub ostateczną martwicą zęba. Miazga zęba ciemnieje wówczas, gdy jej tkanki ulegają rozkładowi lub są w stanie rozpadu zgorzelinowego. Może ona obumierać np. wskutek głębokiej próchnicy i urazów zęba. Proces ten mogą wywołać również niektóre leki. Zwykle szkliwo martwego zęba traci naturalny blask i matowieje. Martwy ząb można uratować wyłącznie poprzez leczenie kanałowe. Po zakończeniu leczenia kanałowego, ząb wybiela się od wewnątrz, by przywrócić mu zdrowy odcień.

Gorączka i objawy chorobowe

Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że zarówno ból głowy, jak i gorączka, mogą być wywołane przez infekcję zęba. Chory ząb daje szereg objawów, pozornie nie powiązanych z jamą ustną, w tym gorączkę, ból promieniujący do czoła, oka lub ucha, głowy, a nawet szyi. Jeżeli jednak gorączce towarzyszy ból zęba oraz inne bóle w obrębie głowy, być może konieczne będzie leczenie kanałowe.

Konsekwencje niepodjęcia leczenia kanałowego

Współczesna endodoncja dysponuje narzędziami, które sprawiły, że leczenie kanałowe stało się dla pacjentów znacznie skuteczniejsze niż jeszcze kilka lat temu. W dużej mierze odpowiada za to coraz nowocześniejsza diagnostyka i narzędzia stomatologiczne. W Dental City leczenie kanałowe przeprowadzają wyspecjalizowani i doświadczeni lekarze. Zabiegi przeprowadzane są pod mikroskopem, a pacjenci znieczulani komputerowo. Znieczulenie komputerowe to nowoczesna metoda, polegająca na aplikacji środka znieczulającego specjalnym aplikatorem i pod mniejszym ciśnieniem. Pacjent nie czuje momentu wkłucia, nie ma uczucia rozpierania tkanek i późniejszego odrętwienia.

Niepodjęcie w odpowiednim czasie leczenia kanałowego oznacza przede wszystkim nierówną walkę z dotkliwym bólem, ale może mieć znacznie poważniejsze skutki. Długotrwałe zapalenie miazgi niesie ze sobą ryzyko powstania ropnia, zgorzeli, zapalenia okostnej oraz całego wachlarza przykrych dolegliwości i powikłań. Bakterie w łatwy sposób przedostają się do krwiobiegu i tym samym mogą wywołać kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego, rozmaite ropienie mózgu, chorobę reumatyczną, a nawet zagrażającą życiu sepsę.

Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala pacjentowi uwolnić się od bólu i cieszyć własnymi zębami przez długie lata.

Zadzwoń już teraz

Rozwiejemy Twoje wątpliwości, umówimy dogodny termin.

+48 33 307 00 00