Właściwa higiena jamy ustnej pozwala na uniknięcie stanów zapalnych dziąseł, paradontozy oraz nadwrażliwości szyjek zębowych. Od higieny stomatologicznej powinno rozpoczynać się każde leczenie zębów.
Regularne wizyty w gabinecie higieny mają na celu zredukować do minimum powstania środowiska w którym rozwijają się bakterie próchnicotwórcze.
Profesjonalne zabiegi higienizacyjne należy przeprowadzać zgodnie
z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Na zębach palaczy czy osób pijących duże ilości mocnej kawy, herbaty czarnej lub ziołowej, osady gromadzą się szybciej, więc wymagają one częstszego oczyszczenia.
Do wizyty w Dental City w celu wykonania profesjonalnej higieny jamy ustnej powinny skłonić:
Pierwszy zabieg higienizacji jamy ustnej, polegający na usunięciu kamienia nazębnego, który powstał
w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Warto uświadomić pacjenta, że jeżeli odłożył się u niego kamień nazębny, niestety nie usunie go sam przez szczotkowanie, lecz za pomocą skalingu ultradźwiękowego
w gabinecie stomatologicznym, oraz że nieusuwany kamień nazębny prowadzi do zapalenia dziąseł,
a w późniejszych stadiach do parodontozy.
Zabieg usuwający osad na zębach, przebarwienia i ewentualne pozostałości kamienia nazębnego. Wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym za pomocą piaskarki, która pod ciśnieniem
z odpowiednią ilością wody rozpyla drobny piasek na zębach. Jest to zabieg bezbolesny, dzięki któremu możemy usunąć osad nawet z trudno dostępnych miejsc.
Zabieg wykonywany po skalingu i piaskowaniu, polegający na wypolerowaniu wszystkich zębów specjalną pastą o właściwościach oczyszczających i polerujących. Wykonuje się go, aby zminimalizować ryzyko łatwego osadzania się osadu i kamienia nazębnego.
Ostatni etap profesjonalnej higienizacji zębów. Po usunięciu kamienia nazębnego oraz osadu
i polishingu na zęby nakładany jest lakier lub żel zawierający fluor. Wzmacnia on szkliwo zębów,
które staje się bardziej odporne na działanie bakterii próchnicotwórczych, oraz znosi nadwrażliwość.
Ostatni etap profesjonalnej higienizacji zębów. Po usunięciu kamienia nazębnego oraz osadu
i polishingu na zęby nakładany jest lakier lub żel zawierający fluor. Wzmacnia on szkliwo zębów,
które staje się bardziej odporne na działanie bakterii próchnicotwórczych, oraz znosi nadwrażliwość.
Zdarza się, że na powierzchni szkliwa widoczne są białe plamki, czy smugi. Zazwyczaj mamy wtedy
do czynienia ze szkliwem mniej zmineralizowanym, zmiana jest jeszcze twarda, ale wygląda nieestetycznie. Z białymi plamami często też borykają się pacjenci po leczeniu ortodontycznym.
Mamy na to sposób! Zaawansowany technologicznie materiał o nazwie Icon wnika w pory szkliwa infiltrując białe plamy i powodując ich znikanie. Ząb nie wymaga praktycznie żadnego opracowania,
a efekt może być widoczny już po jednej aplikacji preparatu. Aktualnie jest to najmniej inwazyjne leczenie
Kiretaż kieszonek dziąsłowych wykonujemy u pacjentów z zapaleniem dziąseł wtedy, gdy samo usuwanie płytki nazębnej (kamienia nazębnego) nie daje spodziewanych efektów.
Celem kiretażu jest spłycenie kieszonek dziąsłowych, które sprzyjają odkładaniu płytki nazębnej. Kieszonki dziąsłowe to szczeliny pomiędzy dziąsłem a zębem, gdzie gromadzą się bakterie, które eksplorują m.in. odsłonięte korzenie zębów. Tzw. cofnięte szyjki zębowe są istotnym problemem, ponieważ podczas posiłków może gromadzić się w nich jedzenie, mogą też reagować nadwrażliwością na dotyk, zmiany temperatury, powodować nieprzyjemnych zapach z ust i w ten sposób ułatwiać rozwój stanów zapalnych. Na tym etapie drogą ratunku może okazać się zabieg kiretażu poddziąsłowego.
Aby zminimalizować nieprzyjemne doznania pacjenta zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
W dzisiejszych czasach piękny uśmiech jest ważny jak nigdy wcześniej. Śnieżnobiałe, lśniące zęby dodają nam pewności siebie i ułatwiają kontakt z innymi. Niestety barwniki zawarte w pożywieniu
i gromadząca się na powierzchni zębów płytka nazębna są w stanie pozbawić nas uśmiechu marzeń.
W Dental City oferujemy dwie metody wybielania zębów:
Pacjent przez około dwa tygodnie, przez kilka godzin w ciągu dnia lub nocy, nosi na zębach indywidualnie przygotowane nakładki, które samodzielnie napełnia płynem wybielającym. Dzięki spersonalizowaniu są one wygodne i nie wywołują podrażnień, a odpowiednie stężenie preparatu wybielającego zmniejsza ryzyko występowania nadwrażliwości zębów.
Pacjent może cieszyć się pełnymi efektami wybielania już po jednej wizycie w gabinecie i to największa zaleta tej metody. W trakcie zabiegu lekarz pokrywa zęby pacjenta specjalnym preparatem wybielającym, a następnie aktywuje jego składniki lampą. Aby podtrzymać efekty wybielania, należy przestrzegać zasad poprawnej higieny jamy ustnej oraz, tak w przypadku metody nakładkowej, stosować białą dietę.