Kiedy zapalenie dziąseł nie jest skutecznie wyleczone może przejść w nieodwracalną postać- zapalenie przyzębia. Objawia się ono zanikiem kości podtrzymującej ząb na swoim miejscu. Tworzą się tak zwane kieszenie, czyli puste przestrzenie ukryte pod dziąsłami, jeszcze bardziej utrudniające higienę jamy ustnej. Dostaje się do nich jedzenie, płyny i co najważniejsze bakterie w tych miejscach mają nieograniczone możliwości rozwoju i niszczenia tkanek. Bakterie są głównym czynnikiem powodującym zapalenia przyzębia czyli powszechnie znaną „paradontozę”. Prowadzi ona do rozchwiania i ostatecznie utraty zębów o wiele lat za wcześnie.
W związku z faktem, iż zapalenie przyzębia jest stanem poważniejszym wymagającym bardziej zaawansowanego leczenia niż zapalenie dziąseł, jest ono poprzedzone specjalistycznym badaniem lekarskim mającym na celu ustalenie typu i rozległości powstałych nieprawidłowości oraz ustaleniem planu leczenia. Wykonywany jest pomiar głębokości kieszeni trzyzębnych, pomiar stopnia odsłonięcia korzeni (recesje), odnalezienie przyczyn zapalenia, odnalezienie i wyeliminowanie czynników miejscowych takich jak np. zbyt duże nawisające wypełnienia lub protezy, przeciążenia podczas gryzienia, nieprawidłowe ustawienie zębów.
Następnie dokonuje się kwalifikacji Pacjenta do zabiegów leczniczych czyli do oczyszczania poddziąsłowego czarnego kamienia nazębnego, wygładzania nierówności powierzchni zębów, ew. zabiegów pokrywania dziąsłem odkrytych korzeni zębów, wyrównywania poziomów dziąseł.