Wakacyjna promocja
Centrum Ortodoncji
i Stomatologii

Periodontolog Bielsko • Zdrowe przyzębie

Periodotologia zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, czyli wszystkich tkanek, które otaczają zęby. Choroby przyzębia znajdują się w pierwszej dziesiątce chorób cywilizacyjnych i mają realny wpływ na zwiększenie się odsetka śmiertelności. Są również drugą, obok próchnicy, przyczyną utraty zębów w każdym wieku.

Czym jest zapalenie przyzębia

Zapalenie przyzębia jest często nieodwracalną postacią nieskutecznie przeprowadzonego lub zaniedbanego zapalenia dziąseł. Objawia się ono zanikiem kości podtrzymującej ząb na swoim miejscu i tworzeniem się tzw. kieszeni, czyli pustych przestrzeni ukrytych pod dziąsłami. W konsekwencji, znacznie trudnej utrzymać higienę jamy ustnej, ponieważ do kieszeni dostaje się jedzenie i płyny. Stwarza to idealne środowisko dla bakterii, które w tych miejscach mają nieograniczone możliwości rozwoju i niszczenia tkanek. Bakterie są głównym czynnikiem powodującym zapalenia przyzębia, powszechnie znane pod nazwą paradontozy. Prowadzi ona do rozchwiania i ostatecznie utraty zębów o wiele lat za wcześnie.

Dlaczego chorób przyzębia nie wolno lekceważyć

Zapalenie przyzębia jest chorobą o podłożu wieloczynnikowym, u podstaw której leżą przede wszystkim bakterie i styl życia. Pojawienie się chorób przyzębia lub ich pogłębianie się zależy w dużej mierze od higieny życia pacjenta. Problem nasila się u osób palących papierosy, otyłych, żyjących w stresie oraz mierzących się ze schorzeniami ogólnymi.

Choroby przyzębia prowadzą do wyniszczania tkanek, a w konsekwencji do utraty zębów oraz znacznego zwiększenia się ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. U pacjentów w wieku emerytalnym, dotkniętych zapaleniem przyzębia, ryzyko wystąpienia epizodu sercowo-naczyniowego wzrasta o ponad 40%. Ryzyko to znacznie zwiększa się również u pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2.

Dzieje się tak dlatego, że bakterie charakterystyczne dla chorób przyzębia, wchodzą w interakcję z układem sercowo-naczyniowym przez śródbłonek naczyniowy. Dla pacjenta oznacza to, że zaniedbanie bólu dziąseł, ich zaczerwienienia, ruszających się zębów i innych nieprawidłowości w obrębie przyzębia, w rzeczywistości ma realny wpływ na pojawianie się problemów zdrowotnych, pozornie nie związanych z dziąsłami.

Periodontolog Bielsko-Biała – na czym polega leczenie chorób przyzębia

Zapalenie przyzębia jest stanem poważniejszym i wymagającym bardziej zaawansowanego leczenia niż zapalenie dziąseł. Dobry periodontolog w Bielsku-Białej rozpoczyna diagnostykę od specjalistycznych badań lekarskich, których wynik określa typ i rozległości powstałych nieprawidłowości. Dopiero po ich wykonaniu, periodontolog tworzy indywidualny planu leczenia. W badaniach wykonuje się pomiar głębokości kieszeni przyzębnych i stopnia odsłonięcia korzeni (recesji). Kluczowe jest odnalezienie przyczyn zapalenia, a także zidentyfikowanie i wyeliminowanie czynników miejscowych, takich jak np. zbyt duże nawisające wypełnienia lub protezy, przeciążenia podczas gryzienia, czy nieprawidłowe ustawienie zębów.

Kolejnym krokiem jest kwalifikacja pacjenta do zabiegów leczniczych: oczyszczania poddziąsłowego czarnego kamienia nazębnego, wygładzania nierówności powierzchni zębów, pokrywania dziąsłem odkrytych korzeni zębów lub wyrównywania poziomów dziąseł.

Periodontolog w Bielsku-Białej – korzyści z leczenia chorób przyzębia

Warto wiedzieć, że szybkie podjęcie leczenia periodontologicznego przywraca pacjentowi komfort życia oraz jedzenia bez bólu i obaw, że straci własne zęby. Wizyta u periodontologa w Bielsku wiąże się z szeregiem korzyści, z których warto wymienić:

 • zachowanie własnych zębów,
 • ograniczenie kosztów przyszłych prac protetycznych (im mniejszy postęp choroby, tym łatwiejsze i tańsze leczenie),
 • zwiększenie prawdopodobieństwa utrzymania wszczepionych implantów zębowych,
 • zminimalizowanie problemu ruszania się zębów,
 • ułatwienie utrzymywania higieny domowej dzięki profesjonalnym zabiegom,
 • obniżenie ryzyka wystąpienia zawału, udaru, zapalenia wsierdzia, zapaleń stawów, ropni i wielu innych chorób odogniskowych,
 • możliwość poddania się wielu zabiegom, np. kardiologicznym, onkologicznym, chirurgii ortopedycznej, często niemożliwym do przeprowadzenia przy zapaleniu przyzębia (bakterie żyjące w kamieniu nazębnym i przyzębiu mogą prowadzić do poważnych powikłań ogólnoustrojowych, pogarszając tym samym rokowanie)

Zapraszamy do periodontologa w Bielsku-Białej. Specjaliści z Dental City zajmują się również:

 • Regeneracją tkanek przyzębia zniszczonego procesem zapalnym,
 • Ratowaniem zębów przeznaczonych do usunięcia przez wydłużanie ich koron klinicznych (np. pęknięcia poddziąsłowe zębów, głęboka próchnica),
 • Korygowaniem estetycznym przerośniętych dziąseł,
 • Korygowaniem linii dziąseł przed leczeniem protetycznym,
 • Pokrywaniem odsłoniętych korzeni, aby przywrócić estetykę uśmiechu i zmniejszyć nadwrażliwość,
 • Szynowaniem rozchwianych zębów, aby przedłużyć ich utrzymanie przed leczeniem protetycznym,
 • Przygotowaniem Pacjentów do kompleksowego leczenia przez osiągnięcie i utrzymanie zdrowego i estetycznego przyzębia,
 • Diagnostyką i leczeniem zmian na błonach śluzowych jamy ustnej w przebiegu wielu chorób (np. pęcherze, pęcherzyki, plamy, rany, nadżerki).

Zadzwoń już teraz

Rozwiejemy Twoje wątpliwości, umówimy dogodny termin.

+48 33 307 00 00