Centrum Ortodoncji
i Stomatologii

Ortodonta Bielsko

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, zajmująca się leczeniem i korygowaniem wad zgryzu, a także zapobieganiem ich powstawania u pacjentów w każdym wieku. Właściwie przeprowadzone leczenie ortodontyczne pozwala przywrócić piękny uśmiech, wygodę, a co za tym idzie – pewność siebie. Niepodjęcie leczenia ortodontycznego może prowadzić do pogłębiania się problemów ze zgryzem. Niewłaściwe relacje rębów między sobą mogą doprowadzić do ich wzajemnego ścierania się, łamania i pękania, a nawet stanowić źródło wielu dolegliwości bólowych, pozornie niezwiązanych z zębami.

Dental City zapewnia pacjentom opiekę ekspertów z dziedziny ortodoncji. Naszą klinikę wyróżnia jeden z najliczniejszych zespołów ortodontów w Polsce.

Oznacza to, że konsultacje, diagnostyka i dobór odpowiedniej metody leczenia, ustalane są w szerokim gronie specjalistów, w oparciu o ich wiedzę, kreatywność i wieloletnie doświadczenie w praktyce lekarskiej. Jest to szczególnie istotne przy przypadkach trudnych, z którymi pacjenci często borykają się wiele lat, nim trafią do dobrego ortodonty w Bielsku-Białej.

Materiały wideo z zakresu ortodoncji

W trosce o naszych Klientów przygotowaliśmy filmy z dziedziny ortodoncji z udziałem m.in. Katarzyny Kolber oraz Adama Bojdy

Oglądaj więcej

Istnieje cały szereg benefitów wynikających z leczenia ortodontycznego. Najmniej oczywistą, a z punktu widzenia pacjenta ważną korzyścią, jest oszczędność. Prawidłowy zgryz pozwala na utrzymanie nienagannej higieny zębów, dzięki zminimalizowaniu niedostępnych do czyszczenia miejsc. Mniej płytki nazębnej to rzadsze występowanie próchnicy i wszystkich związanych z nią powikłań.

Zgłoś się do ortodonty, jeśli zaobserwujesz:

 • wysunięcie górnej lub dolnej szczęki
 • większe przestrzenie między zębami
 • skrzywienie zębów
 • skrzywienie zębów wynikające z ich stłoczenia w jamie ustnej
 • wolną przestrzeń między powierzchniami żującymi
 • nieprawidłowe zachodzenie na siebie szczęki i żuchwy

lub wszelkie inne nieprawidłowości, które powodują w jamie ustnej dyskomfort i ból.

Warto mieć na uwadze, że odraczanie leczenia ortodontycznego może skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami. Najczęściej mówimy o:

 • nienaturalnym ścieraniu się zębów lub ich przedwczesnej utracie.
 • skrępowaniu i unikaniu uśmiechu, z powodu nieestetycznego zgryzu (wrażenie osoby nieprzystępnej i surowej);
 • odrzuceniu przez grupę rówieśników dziecka w wieku szkolnym, pojawianie się przezwisk zaniżających poczucie wartości;
 • konieczności odbywania częstszych kontroli stomatologicznych, ze względu na trudności w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej (próchnica między stłoczonymi zębami);
 • dolegliwościach bólowych głowy, szyi, barków i pleców, powstałych wskutek niewłaściwego rozłożenia nacisku na zęby w trakcie żucia;
 • postępującym przemieszczaniu się zębów w jamie ustnej, sukcesywnie dewastującym prawidłową linię zgryzu;
 • utracie symetrii rysów twarzy, wskutek postępujących krzywizn;
 • utracie właściwej dykcji przy postępującym przemieszczaniu się zębów;
 • trudnościach w spożywaniu niektórych pokarmów;

Na konsultację ortodontyczną warto zgłosić się profilaktycznie. Lekarz ortodonta oceni kondycję zgryzu, wskaże ewentualne problemy wymagające obserwacji lub interwencji.

Zdrowy uśmiech – dobry ortodonta Bielsko

Wszyscy ludzie marzą o pięknym i równym uśmiechu. Zdrowy uśmiech daje nam poczucie komfortu. Bardzo często to właśnie on decyduje o naszym sukcesie w życiu. Dzięki niemu możemy wydobyć z siebie ogromne pokłady pewności siebie i entuzjazmu. Leczenie ortodontyczne służy nie tylko estetyce i pięknemu uśmiechowi. Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo krzywy zgryz może być szkodliwy dla naszych zębów. Korygując ustawienie zębów (prostując zęby) likwidujemy miejsca nadmiernego zalegania płytki bakteryjnej, a tym samym zapobiegamy próchnicy oraz niwelujemy niektóre wady wymowy. Jednak to nie wszystko. Dzięki leczeniu ortodontycznemu ograniczamy nadmierne starcie zębów, likwidujemy przeciążenia zębów i uszkodzenia przyzębia, a także poprawiamy funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych. Zachęcamy do wizyty w Dental City Bielsko Biała – dobry ortodonta z pewnością rozwiąże Twój skryty problem.

Nie ma ściśle określonego przedziału wiekowego, w którym prowadzi się leczenie ortodontyczne. Jednak im wcześniej zaczniemy prostowanie zębów, tym lepiej. Leczenie przynosi najszybsze efekty w młodym wieku
(8-12 lat). Nie jesteś już dzieckiem? Nie martw się! Współczesne metody pozwalają skutecznie leczyć także osoby dorosłe.

Zdarza się i tak, że najpierw należy poprawić zgryz, aby móc następnie zastosować zadowalające leczenie protetyczne.

Zabieg dentystyczny

Przebieg leczenia ortodontycznego

Przedstawiamy plan kompleksowego leczenia ortodontycznego, aby nasi Pacjenci mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem.

Pokazanie leczenia na monitorze

Wizyta konsultacyjna

Podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Zostaje także wykonane dokładne badanie wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. Pozwala to wstępną diagnozę, będącą początkiem do osiągnięcia właściwego wyniku leczenia.

Mężczyzna podczas wykonywania prześwietlenia szczęki

Diagnostyka

Kolejnym etapem, koniecznym do zaplanowania leczenia, jest wykonanie niezbędnych zdjęć rentgenowskich (pantomogram, zdjęcie cefalometryczne, CBCT) oraz skanu wewnątrzustnego, który zastępuje nielubiany tradycyjny wycisk- a uzyskany obraz na ekranie skanera to odpowiednik gipsowego modelu. Proces skanowania jest bardzo szybki i co najważniejsze- zupełnie bezbolesny.

Dopasowanie aparatu ortodontycznego do makiety

Analiza badań

Przedstawienie i omówienie planu leczenia.
Celem drugiej wizyty jest zapoznanie pacjenta z wynikami badań oraz przeprowadzonej analizy zgryzu, warunków kostnych, profilu twarzy, oraz przedstawienie indywidualnego planu leczenia, uwzględniającego przebieg i przewidywany czas trwania leczenia. Jest to również moment przeznaczony na odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania pacjenta. Po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia zostaje podjęta decyzja o terminie rozpoczęcia właściwego leczenia. Przed założeniem aparatu sugeruje się wykonanie scalingu i piaskowania z szczegółowym instruktażem odnośnie higieny jamy ustnej. Dzięki nowoczesnym technologiom cyfrowym pacjent bez wychodzenia z domu może odbyć tą wizytę z naszym lekarzem online.

Założenie aparatu

Trzecia wizyta polega na założeniu aparatu stałego lub przymiarce, jeżeli rodzaj aparatu tego wymaga. Założenie aparatu jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i trwa około godziny. Podczas tej wizyty Pacjent zostaje również poinformowany o możliwych utrudnieniach związanych z użytkowaniem aparatu. Informacji o harmonogramie następnych wizyt udziela lekarz prowadzący w zależności od wady i metody leczenia.

Wizyty kontrolne

W zależności od rodzaju wybranego aparatu wizyty kontrolne będą odbywały się co 4-6 tygodni. Współpraca ze strony pacjenta i terminowe zgłaszanie się na wizyty jest niezwykle ważne dla tempa leczenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

Retencja

W momencie uzyskania oczekiwanego położenia zębów następuje zdjęcie aparatu. Jednak należy pamiętać, że zęby mają tendencję do powrotu do stanu sprzed leczenia, dlatego niezbędne jest utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego poprzez retencję. Wybór rodzaju aparatu retencyjnego oraz czas fazy retencji zależy od rodzaju leczonej wady i decyduje o nich lekarz. Najczęściej stosowany jest retainer klejony, czyli cienki metalowy drucik przyklejony do przednich zębów od ich wewnętrznej strony oraz płyty retencyjne zakładane na noc aby utrzymać pozycje zębów.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat stały

Aparaty stałe naklejane są na zęby na cały okres leczenia ortodontycznego. Aparaty wyróżniamy w zależności od materiału z jakiego wykonane są zamki ortodontyczne. Najczęściej wybierane przez pacjentów aparaty metalowe lub estetyczne wykonane są z porcelany, monokryształu lub kompozytu.

Dowiedz się więcej

Aparat ruchomy

Zdejmowany aparat ortodontyczny nazywany przez wiele osób ruchomym aparatem przeznaczony jest przede wszystkim do korygowania wad zgryzu u dzieci, w niektórych przypadkach mogą go nosić także dorośli. Zaletą takiego aparatu jest duża skuteczność leczenia, wygoda użytkowania i niższa cena.

Dowiedz się więcej

Aparat Invisalign

Invisalign to przezroczyste, idealnie dopasowane nakładki ortodontyczne, dzięki którym jesteśmy w stanie wyleczyć nawet zaawansowaną wadę zgryzu, bez konieczności sięgania po klasyczny aparat ortodontyczny. To nowy wymiar ortodoncji, która nie wymaga od Ciebie – pacjenta – żadnych wyrzeczeń!

Dowiedz się więcej

Przymierz swój nowy uśmiech!

Jesteś ciekaw swojego nowego uśmiechu?
Sprawdź, jak będzie on wyglądał po leczeniu ortodontycznym
jeszcze przed jego rozpoczęciem. To proste!

Skorzystaj z naszego nowego narzędzia komunikacji SmileView.

Zrób uśmiechnięte selfie, a po kilku sekundach powstanie dla Ciebie wizualizacja nowego uśmiechu.

Kliknij tutaj i sprawdź swój nowy uśmiech

Zadzwoń już teraz

Rozwiejemy Twoje wątpliwości, umówimy dogodny termin.

+48 33 307 00 00