Zdejmowany aparat ortodontyczny nazywany przez wiele osób ruchomym aparatem przeznaczony jest przede wszystkim do korygowania wad zgryzu u dzieci, w niektórych przypadkach mogą go nosić także dorośli.
W trosce o naszych Klientów przygotowaliśmy filmy z dziedziny ortodoncji z udziałem m.in. Katarzyna Kolber oraz Adam Bojda
Oglądaj więcejZaletą takiego aparatu jest duża skuteczność leczenia, wygoda użytkowania i niższa cena. Można skorygować głównie małe i średnie wady uzębienia. Można go zastosować między innymi w leczeniu przerw między zębami u dzieci, czy też nieprawidłowego położenia zęba w łuku celem nakierowania go
w pożądane miejsce. Ruchomy aparat ortodontyczny obejmuje leczenie tylko górnego łuku zębowego, tylko dolnego lub obu jednocześnie. O powodzeniu leczenia decyduje zdyscyplinowanie pacjenta- aparat musi być noszony przez 16 godzin dziennie.
Jak przebiega leczenie?
Pierwsza wizyta – Po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem lekarz dopasowuje rodzaju aparatu do wady pacjenta. Na podstawie wycisków z jamy ustnej lekarz projektuje aparat indywidualnie pod pacjenta a następnie technik wykonuje go w pracowni. Krok drugi – Oddanie aparatu ruchomego. Pacjentowi przedstawia się instruktaż użytkowania oraz zalecenia z nim związane.
Jak długo należy nosić aparat?
Aparat zdejmowany nosimy około 12h na dobę. Co oznacza, że mniej więcej ze ok 8-9h na sen oraz około 3-4h w ciągu dnia, godziny dzienne są bardziej wartościowe niż nocne, ponieważ pacjent wie co robi aparat w jego ustach i może to kontrolować.
Jak częste są kontrole?
Kontrole z aparatem ruchomym odbywają się mniej więcej raz na dwa miesiące, chociaż w początkowym okresie leczenia mogą odbywać się częściej.
Jak dbać o higienę aparatu ruchomego?
Aparat zdejmowany myjemy zawsze po wyjęciu z buzi pod bieżącą, ciepłą wodą, a najlepiej za pomocą starej, szczoteczki do zębów wraz z mydłem.
Czy leczenie boli?
Leczenie nie boli, chociaż aparat zdejmowany to dyskomfort w jamie ustnej, do aparatu ruchomego trzeba się przyzwyczaić.